Tunnbrödskanapé med rökt renkött och lingonmousse

Något litet och enkelt före maten.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 0,8 dl Milko mjukost rökt renkött
  • 1 tsk honung
  • 2 msk Milko Ekologisk Crème Fraiche 34%
  • 1 tsk gräslök, hackad
  • 2 ark tunnbröd
  • 1 dl Milko Vispgrädde
  • 2 msk frysta lingon
  • 1 msk strösocker
  • 1 tsk päroncognac

Gör så här

  1. Blanda mjukost, honung, crème fraiche och gräslök till en röra.
  2. Bred ut ett tunt lager på tunnbrödet och rulla ihop till en rulle. Låt ligga några minuter så den får klistra ihop sig. Vispa grädden hårt. Rör lingonen med socker och cognac så sockret löser sig. Vänd ner lingonen försiktigt i grädden och häll upp i spitspåse. Skär portionsbitar och spritsa lingonmousse på snittytan. Garnera med lite hackad gräslök.

Kommentarer

Serverade detta på nyår, men precis som "Maneten" så hackade jag i lite kött också.. valde dock rökt renkött. Kommer att göra detta fler gånger!
Kan man göra denna rätt dagen innan, alternativt allt utom att toppa med lingonmoussen, eller blir tunnbrödet för "gojsigt" då?
Hej, gjorde denna förrätt i går när jag hade gäster. Men jag finhackade även i lite hamburgerkött för att få lite mer viltsmak. Denna förrätt blev mycket omtyckt så här får du fullt betyg.

Liknande recept

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr