Helstekt älgfilé med rödvinssås

Blivit bjuden på.... sååå himla gott.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 600 g älgfilé
  • salt
  • peppar
  • smör till stekning
  • Garnering:
  • Flingsalt
  • Persilja
  • Tillbehör:
  • Rödvinssås
  • bakad rödlök
  • potatispuré
  • gröna bönor

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 150 grader. Gnid in filén med salt och peppar. Hetta upp smör i en stekpanna och bryn köttet runt om.
  2. Lägg över filéni en ugnssäker form och stick in en stektermometer mitt i ugnen tills termometern visar 55 grader. ta ut och låt köttet vila inlindat i aluminiumfolie i 15 minuter.
  3. Skär köttet i 1cm tjocka skivor och servera med rödvinssås, bakad rödlök, potatispuré och gröna bönor. Strö över lite flingsalt och hackad persilja.

Kommentarer

Hur lång tid tar det i ugnen? Håller med om att salt och peppar brukar vara det bästa för att njuta av vilt. Om man int äter det ofta och tröttnat lite eller söker nya smaksensationer. Eftersom jag äter älg väldigt sällan är jag rätt nöjd med enkelheten.
Bästa sättet att äta älg på, endast salt och peppar! Framhäver verkligen viltsmaken. Super gott!
Supergott, enkelt att göra.
Lagade det här ikväll; blev riktigt gott! Köttet mört och rödvinssåsen mumsig, rödlöken likaså! Tack för detta recept!

Liknande recept

Vitvinsbox till säsongens smarriga kräftor!
209 kr