Lax- och räktårta

En perfekt förrätt , men passar också jättebra på buffébordet.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 350 g kavring
  • 125 g smält smör
  • 2 tsk gelatinpulver
  • 2 msk vatten
  • eller 4 gelatinblad
  • 200 g kallrökt lax, strimlad
  • 1 liten rödlök, skalad och finhackad
  • ½ dl hackad dill
  • 250 g kesella
  • 3 dl gräddfil
  • 3 hårdkokta ägg
  • ca 3 hg skalade räkor
  • Gurkskivor
  • 1 burk röd storkornig rom
  • 1 citron

Gör så här

  1. Finfördela kavringen i matberedare eller riv den.Blanda brödsmulorna och smöret.Häll blandningen i en form med löstagbar kant, ca 25 cm i diameter. Platta ut blandningen till en botten.Låt formen stå i kylen ca 15 minuter.
  2. Blanda gelatinpulver med den angivna mängden vatten i en kopp, eller lägg bladen i rikligt med vatten. Låt svälla 5 minuter. Krama ur bladen och lägg dem i en kopp. Ställ koppen med gelatinet i en kastrull med sjudande vatten tills det smält.
  3. Blanda lax, lök, dill, kesella, och gräddfil. Rör ner gelatinet i laxsmeten. Bred ut smeten på kavringsbotten i formen. Låt stå i kylskåp tills fyllningen stelnat, det tar några timmar.
  4. Tag bort formens kant och garnera tårtan med de hårdkokta äggen, räkorna, gurkskivorna, den röda rommen och citronen.

Kommentarer

Supergod! Jag gjorde den till vårt knytis till midsommarbuffén och den var otroligt uppskattad. Fick många berömmande kommentarer.
Den var jättegod!

Liknande recept