Laxpudding med dillcrèmefraiche

En mycket god laxpudding där dillen finns i såsen

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 10-12 kokta potatisar
  • 1 stor gul lök
  • 2 + 2 msk smör
  • 350 g kallrökt lax i skivor
  • 2 krm nymald vitpeppar
  • 4 ägg
  • 3-3½ dl standardmjölk
  • Dillcrémefraiche:
  • 2-3 dl crème fraiche
  • 1/2 grönsaksbuljongtärning
  • 1-1½ dl hackad dill

Gör så här

  1. Skär potatisen i 1/2 cm tjocka skivor. Skala och finhacka löken. Fräs den lätt i 2 msk smör några minuter utan att den får färg. Låt löken svalna. Smöra en ugnssäker form som rymmer ca 2 liter och lägg ett lager skivad potatis i botten.
  2. Täck potatisen med ett lager lax i tunna skivor. Vrid en aning nymald vitpeppar över laxen. Fördela ca en tredjedel av den smörfrästa löken över laxen. Fortsätt varva lax och potatis så att det blir 2 eller 3 lager med lax. Avsluta med ett lager potatis. Så här kan laxpuddingen förberedas en dag i förväg.
  3. När det är dags för gräddning sätt ugnen på 225 grader. Gör en äggstanning genom att vispa ägg och mjölk. Slå äggstanningen över laxen och potatisen i formen.
  4. Ställ in formen på galler i nedre delen av ugnen och grädda laxpuddingen 50 till drygt 60 minuter, beroende på formens storlek och höjd. Kontrollera att puddingen är färdig genom att sticka ned en bordskniv i puddingens mitt och se om äggstanningen stelnat.
  5. Sås: Koka upp crème fraiche och smula ned buljongtärningen. VIspa och koka tills tärningen är upplöst. Smaksätt med den hackade dillen och ev med ytterst lite (en knivsudd) cayennepeppar eller lite nymald vitpeppar. Servera laxpuddingen nygräddad med såsen.
  6. Ett ljust öl med medelstor beska passar bäst till.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept