Grönsakssallad med vattenkrasseolja och stekt duvbröst

Oljan av vattenkrasse blir ilsket grön.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Vattenkrasseolja:
  • 1 kruka vattenkrasse, spenat eller persilja (40 g)
  • 3/4 dl raps eller druvolja
  • ½ pressad vitlöksklyfta
  • 10 inlagda grönpepparkorn
  • 2 krm salt
  • 1 krm nymald peppar
  • Grönsakssallad:
  • 4-8 morötter (ca250 g)
  • 1 fänkål (125 g)
  • ½ blomkålshuvud (ca 250 g)
  • 1 dl vatten
  • Skal av ½ citron
  • 1 stor skivad vitlöksklyfta
  • ½ tsk salt
  • ½ msk rapsolja
  • Duvor:
  • 2 duvor (á 350 g)
  • ½ tsk salt
  • 1 krm nymald peppar
  • 1 msk smör
  • Tillbehör:
  • Vattenkrasse eller mangoldskott

Gör så här

  1. Vattenkrasseolja: Mixa vattenkrasse, olja, pressad vitlök och krossade grönpepparkorn till en grön olja. Smaka av med salt och peppar.
  2. Grönsallad: Morötterna delas ev på hälften, fänkålen i dela på längden. Koka morötter och fänkål mjuka i lättsaltat vatten, 5-7 min. Kyl av dem.
  3. Duvor: Skär ut brösten på fåglarna, det är bara det som ska användas. Kasta lår och skrov. Krydda och bryn dem runt om i smör på medelvärme i en stekpanna.
  4. Hit kan förberedas.
  5. Sätt ugnen på 125 grader. Sätt in duvbrösten och stek 10-15 min till 60 grader innertemperatur. Låt brösten vila 5 min.
  6. Skär blomkålen i 4 klyftor behåll gärna de innersta bladen. Koka klyftorna under lock i vatten, citronskal, vitlök och salt i 3-5 min. Morötter och fänkål steks i olja tills de får lite färg.
  7. Lägg 1 dryg msk vattenkrasseolja i botten på varje varm tallrik. Fördela grönsaker, duvbröst och vattenkrasse eller mangoldskott ovanpå.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

Premiär – Sveriges billigaste zinfandel!
239 kr